Penzion Kamenné slunce
Objevujte oblíbená místa Míly Doleželové v Telči.
Hrad
V domě č. 27 na Palackého ulici v Telči se Míla Doleželová společně s Jiřím Marešem a Mílinou maminkou usadila roku 1972 a žila až do svého úmrtí v roce 1993.
Dvojice se sem přestěhovala z Klatovce, především díky penězům z prodeje obrazů do USA a Mexika a také díky výrazné finanční pomoci manželů Kligermanových.
Tento dům se stal pro umělecký pár nejen domovem, ale také ateliérem a depozitářem. Místní ho jednoduše nazývali "dům u malířů" a oni sami ho přezdívali "hrad". Celkem zde byly tři ateliéry - první v přízemí, které dříve sloužilo jako hospoda a později se stalo depozitářem, druhý v prvním patře a třetí "velký" ateliér se nacházel ve dvoře.
Během jejich pobytu v Telči se tento dům stal myšlenkovým a společenským centrem, což bylo v té době v telčských poměrech výjimečné.
Penzion
V současnosti dům slouží jako penzion Kamenné slunce, kde je možné se ubytovat. Na stěně budovy se nachází i pamětní deska odkazující na pobyt obou umělců, která zde byla slavnostně odhalena v roce 2003.
Bonus: Vztah Míly a Jiřího
Míla a Jiří se seznámili v roce 1954, když Jiří přišel za Mílou s prosbou o pomoc s přípravou na zkoušky na AVU. Postupem času se jejich vztah vyvíjí a i přesto, že Jiří byl o 10 let mladší, si spolu rozumí, nejspíše díky společné oddanosti výtvarnému umění. V roce 1958 se dvojice vzala. V Mílině životě Jiří hrál velmi důležitou roli, byl to totiž její kritik, ale zároveň i technická a umělecká opora. Po smrti Jiřího se Míla uzavřela do sebe a tvořila pouze drobné práce, jen s hrstkou svých nejbližších přátel udržovala alespoň příležitostné kontakty.
Telčská místa Míly Doleželové
Poznejte místa v Telči, která jsou s malířkou Mílou Doleželovou neoddělitelně spjatá. Stezka vás zavede nejprve k penzionu Kamenné slunce, dále na hřbitov U sv. Anny a následně přes Velké loubí přijdete do Univerzitního centra Telče, kde je nově otevřená stálá expozice obrazů této umělkyně.
Stezka vznikla v roce 2023 v rámci bakalářské práce studenta cestovního ruchu VŠPJ Patrika Kroláka ve spolupráci s městem Telč a Univerzitním centrem Telč. Vznik stezky finančně podpořil Kraj Vysočina.