Aktivity projektu
Příprava a realizace expozice obrazů Míly Doleželové a Jiřího Mareše
Malířka své dílo odkázala České dominikánské provincii s přáním, aby její monumentální obrazy s náboženskou a romskou tematikou zůstaly veřejnosti přístupné, a to nejlépe právě v Telči. Po řadě jednání se podařilo uzavřít dohodu o dlouhodobé zápůjčce celé pozůstalosti, čítající včetně prací jejího manžela Jiřího Mareše kolem 190 obrazů a kreseb, do správy Masarykovy univerzity.
Vznik stálé expozice a splnění přání Míly Doleželové je již téměř na dosah.
Expozice bude otevřena na jaře 2023.
Vytvoření výtvarného ateliéru a tanečního a hudebního sálu
Vedle expozice budou k dispozici dva umělecké ateliéry poskytující prostor pro výtvarné, hudební i taneční dílny a kurzy. Ve spolupráci s Muzeem romské kultury, které je partnerem projektu, se tak vytváří zázemí pro nejrůznější vzdělávací a kulturní aktivity pro žáky škol z regionu i pro širší veřejnost.
Zpřístupnění kulturní památky zrakově, pohybově i sluchově postiženým
Samozřejmostí bude zpřístupnění celé škály plánovaných aktivit také zdravotně znevýhodněným spoluobčanům. Jednou z důležitých ambicí projektu je vytvořit ve stávajícím areálu otevřené komunitní centrum, které bude přístupné pro všechny bez rozdílu.
Série vzdělávacích a kulturních akcí
V rámci aktivit, jež mají vést ke společnému mezikulturnímu dialogu, jsou připravovány akce zahrnující semináře a workshopy s tematikou romského výtvarného umění a hudby.
Během hudebního workshopu se účastníci například seznámí s romskými písněmi nebo se pokusí zhudebnit motivy z obrazů Míly Doleželové. Pod vedením lektora a předního romského umělce Josefa Feče pak bude jím vedená hudební dílna zakončena i společným koncertem účastníků.